Bismuth (Bi)
Bismuth was discovered in 1753 and is sometimes confused with tin and lead.
It's a white, crystalline, and brittle metal with a pinkish tinge. The element occurs naturally in the ores bismuthinite (bismuth glance) and bismite. And when it's heated in air, it produces a blue flame and forms yellow fumes.
In water, its soluble salts form insoluble basic salts. Some compounds are used in cosmetics and in medicine.
When combined with manganese, it forms 'Bismanol', a strong permanent magnet. Its alloys are used to make objects subject to damage by high temperatures, including fire detection devices and extinguishing systems.
- (1)
- (97)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (16)
- (6)
- (8)
- (2)
- (3)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (3)
- (183)
- (1)
- (2)
- (3)
- (15)
- (1)
- (2)
- (10)
- (18)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (92)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (8)
- (7)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Bismuth Lead Tin Cadmium ingot (Wood's metal)
CAS: 8049-22-7 Molecular Formula: Cd12Sn2 Molecular Weight (g/mol): 1586.388 MDL Number: MFCD00198175 InChI Key: OIBLPQFTAJDRMC-UHFFFAOYSA-N Synonym: lambda∼2∼-stannane-cadmium 1/6 PubChem CID: 71434152 IUPAC Name: cadmium;tin SMILES: [Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Sn].[Sn]
| PubChem CID | 71434152 |
|---|---|
| CAS | 8049-22-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 1586.388 |
| MDL Number | MFCD00198175 |
| SMILES | [Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Cd].[Sn].[Sn] |
| Synonym | lambda∼2∼-stannane-cadmium 1/6 |
| IUPAC Name | cadmium;tin |
| InChI Key | OIBLPQFTAJDRMC-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Cd12Sn2 |
Bismuth rod, 11mm (0.43in) dia, 99.99% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7440-69-9 Molecular Formula: Bi Molecular Weight (g/mol): 208.98 MDL Number: MFCD00134033 InChI Key: JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N Synonym: bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod PubChem CID: 5359367 ChEBI: CHEBI:33301 IUPAC Name: bismuth SMILES: [Bi]
| PubChem CID | 5359367 |
|---|---|
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| ChEBI | CHEBI:33301 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| SMILES | [Bi] |
| Synonym | bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod |
| IUPAC Name | bismuth |
| InChI Key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Bi |
Bismuth needles, 1-5cm (0.4-2in) long, 99.998% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7440-69-9 Molecular Formula: Bi Molecular Weight (g/mol): 208.98 MDL Number: MFCD00134033 InChI Key: JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N Synonym: bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod PubChem CID: 5359367 ChEBI: CHEBI:33301 IUPAC Name: bismuth SMILES: [Bi]
| PubChem CID | 5359367 |
|---|---|
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| ChEBI | CHEBI:33301 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| SMILES | [Bi] |
| Synonym | bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod |
| IUPAC Name | bismuth |
| InChI Key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Bi |
| Name Note | 0.79mm (0.031 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| Health Hazard 3 | P261-P264b-P270-P271-P280-P301+P312-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P312-P330-P332+P313-P362-P501c |
| MDL Number | MFCD00801141 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H360-H373-H302-H332 May damage fertility or the unborn child. May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. Harmful if swallowed. Harmful if inhaled. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H302-H315-H319-H335 |
| Chemical Name or Material | Bismuth Lead eutectic wire |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Melting Point | 124°C |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Bi:Pb; 55.5:44.5 wt% |
Bismuth shot, 1-5mm (0.04-0.20in), 99.999% (metal basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7440-69-9 Molecular Formula: Bi Molecular Weight (g/mol): 208.98 MDL Number: MFCD00134033 InChI Key: JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N Synonym: bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod PubChem CID: 5359367 ChEBI: CHEBI:33301 IUPAC Name: bismuth SMILES: [Bi]
| PubChem CID | 5359367 |
|---|---|
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| ChEBI | CHEBI:33301 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| SMILES | [Bi] |
| Synonym | bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod |
| IUPAC Name | bismuth |
| InChI Key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Bi |
| Percent Purity | 99.95% |
|---|---|
| Form | Lump |
| MDL Number | MFCD00143771 |
| Chemical Name or Material | Bismuth Tin eutectic lump |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Assay Percent Notes | (metals basis) |
| Melting Point | 138°C |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Bi:Sn; 58:42 wt% |
Bismuth rod, 12.7mm (0.5in) dia, 99.9% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7440-69-9 Molecular Formula: Bi Molecular Weight (g/mol): 208.98 MDL Number: MFCD00134033 InChI Key: JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N Synonym: bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod PubChem CID: 5359367 ChEBI: CHEBI:33301 IUPAC Name: bismuth SMILES: [Bi]
| PubChem CID | 5359367 |
|---|---|
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| ChEBI | CHEBI:33301 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| SMILES | [Bi] |
| Synonym | bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod |
| IUPAC Name | bismuth |
| InChI Key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Bi |
Fisher Science Education™ Bismuth
Science Education
A science education product.
A science education product.
CAS: 7440-69-9 Molecular Formula: Bi Molecular Weight (g/mol): 208.98 MDL Number: MFCD00134033 InChI Key: JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N Synonym: bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod PubChem CID: 5359367 ChEBI: CHEBI:33301 IUPAC Name: bismuth SMILES: [Bi]
| PubChem CID | 5359367 |
|---|---|
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| ChEBI | CHEBI:33301 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| SMILES | [Bi] |
| Synonym | bismuth, elemental,unii-u015tt5i8h,powder,iii ion,shot, elongated,rod, 12.7mm 0.5in dia,atom,needles,pieces,rod |
| IUPAC Name | bismuth |
| InChI Key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Bi |
Sigma Aldrich Bismuth
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1560°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99.97% |
| Linear Formula | Bi |
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| Synonym | BI000180 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Bi |
| Density | 9.8 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 271°C |
Sigma Aldrich Bismuth
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1560°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99.97% |
| Linear Formula | Bi |
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| Synonym | Bismuth; BI000160 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Bi |
| Density | 9.8 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 271°C |
Sigma Aldrich Bismuth
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Bismuth
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1560°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99.97% |
| Linear Formula | Bi |
| CAS | 7440-69-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 208.98 |
| MDL Number | MFCD00134033 |
| Synonym | Bismuth; BI000150 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Bi |
| Density | 9.8 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 271°C |
Sigma Aldrich Bismuth
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More